Můj příběh

Z průměrného studenta jsem se stal jedničkářem a z venkova po střední škole odešel do Prahy. V Praze jsem se z žádaného trenéra produktů MS Office, který "nikdy nedržel cihlu v ruce" stal svépomocným stavebníkem na plný úvazek. 

Nikdy nedržel cihlu v ruce a přesto se stal svépomocným stavebníkem na plný úvazek. Zakladatel Svépomocí.cz Pavel Tesárek radí a pomáhá ostatním, jak si postavit dům vlastními silami.

Z počítačového lektora profesionálním svépomocníkem
Po základní škole, kde jsem známkami nijak nevynikal, jsem se rozhodl vystudovat středoškolský obor strojírenství, konstruování a projektování na PC. Popravdě jsem ani netušil, co to znamená, ale líbilo se mi, že to má cosi společného s počítači.

Strojařina pro mě byla jasnou volbou. Nakonec jsem odmaturoval s vyznamenáním, jediným černým puntíkem byla akorát dvojka z češtiny. Ve studiu jsem pokračoval na vysoké škole, konkrétně magisterským studiem na strojírenské fakultě ČVUT v Praze.

Po ukončení prvního semestru jsem při studiu začal pracovat, a přešel jsem proto z denního studia na kombinované. Výhodou bylo, že do školy stačilo chodit jednou týdně, zůstal jsem studentem a zároveň jsem se mohl věnovat práci.

Jako student jsem nemusel řešit zdravotní, ani sociální pojištění, které hradil stát. Tak jsem si řekl, že nemám co ztratit a zkusím „podnikat“ na volné noze. Nastal nejvyšší čas založit si živnostenský list.

V té době jsem objevil inzerát, ve kterém jedna firma sháněla lektora pro školení produktů Microsoft Office (programy Word, Excel a PowerPoint). Přihlásil jsem se do výběrového řízení, naučil se práci s programy a místo jsem získal. Zakrátko jsem už spolupracoval s velkými firmami, jako jsou Komerční banka, Telefónica O2, Česká pojišťovna a další.

Studium vysoké školy mě při práci bavilo čím dál méně, a tak jsem po třetím ročníku ČVUT opustil.

V roce 2008 jsem začal přemýšlet o vlastním bydlení. Od začátku bylo jasné, že banka mi půjčí maximálně 3 miliony korun, za které si v Praze pořídíte leda malý dvoupokojový byt. Dáte mi určitě za pravdu, že to není ideální bydlení pro rodinu na celý život.

Řekl jsem si, že za půjčené peníze pořídím rodinný dům. Rozhodl jsem se za půlku koupit pozemek a za druhou postavit dům. Na klíč, ale za 1,5 milionu korun žádná firma dům nepostaví. Nezbývalo, než si dům postavit sám.

Jako „IT specialista“ jsem cihlu v ruce nikdy nedržel, tak jsem si návod stavby domu svépomocí šel vygooglit. Informací bylo jak šafránu. Jen pár blogerů sdíleli své zkušenosti, každý jinou formou a navíc na různých stránkách. Neexistovala žádná platforma, kde by svépomocní stavebníci našli návody, postupy a zkušenosti ostatních na jednom místě.

To jsem se rozhodl změnit!
Založil jsem vlastní stránky s názvem stavimedumsvepomoci.cz, kde jsem publikoval své tipy, zážitky a fotografie ze stavby, aby ostatní našli inspiraci a mohli se poučit z mých chyb. A sdílení zkušeností jsem umožnil i dalším svépomocníkům.

O dva roky později jsem celou platformu přejmenoval na Svépomocí.cz a tímto začala éra mého svépomocného stavění a současného podnikání.